Do Arden přes Trier - Vánoce 2012

Název

Do Arden přes Trier - Vánoce 2012

Popis

ARDENY jsou krásné a v mnohém připomínají naši Vysočinu. Zabírají téměř celé Lucembursko, východ Belgie a část severu Francie. V zimě roku 1944/45 je však krutě poznamenala II. světová válka. Projeli jsme malou, ale v době války nejdůležitější částí. Tou byla největší ardenská strategická křižovatka cest u města Bastogne, které má bohatou historii datovanou již od roku 634.

Když dostal Hitler přes držku u Kurska a Stalingradu a posléze i v Africe, rozhodl se vyrazit opět na západ a znovu obsadit Francii, země Beneluxu a dobýt Antverpy. Zahájil 16. prosince 1944 v Ardenském lese s 500 000 vojáky, 2 000 děly a stovkami tanků mohutnou ofenzívu, kdy vrážel klín mezi britskou a americkou armádu až do hloubky 80-ti kilometrů. Zpočátku si hodně věřil, neboť nepřipravení a špatně vycvičení Spojenci ustupovali ze svých pozic až k městu Bastogne, ke kterému se Němci přibližovali ze všech stran. Američané však rychle zareagovali a dopravili do města část 101. výsadkové divize ( AIRBORNE - Screaming Eagles ) jíž velel gen. Auliffe, která se v okolních lesích zakopala a bránila své pozice v až do příjezdu posil. Obrněná divize 3. americké armády pod velením generála Pattona prolomila 26. prosince německé obklíčení a boje se začaly posouvat dál od města.

V rozpoutaném ardenském pekle při kterém jen v městě Bastogne, jenž bylo téměř zcela zničeno a jeho regionu, zahynulo s největší pravděpodobností několik desítek tisíc civilistů a padlo 12 000 německých a 3 900 amerických vojáků. Obrněné divize 12. a 1. americké armády generálů Bradleyho a Hodgese, spolu s 21. britskou armádou gen. Montgomeryho se též blížily s pomocí do Arden. Spojenecká vojska sjednotila pro ardenskou operaci síly v počtu přes 840 000 vojáků. Urputné boje si v celé oblasti Arden vyžádaly smrt nejméně 67 460 německých vojáků, 80 987 Američanů a 1 408 Britů s dalšími Spojenci. Mnohá městečka byla natolik zničena, že v nich nyní chybí historická jádra. Celé Ardeny jsou posety mnoha památníky včetně muzeí, připomínajíci hrůzy války a i po 68 letech je zde vzpomínka na " The Battle of the Bulge " stále živá.

TRIER - přes údajně nejstarší německé město na řece Mosele se přehnalo v minulosti mnoho zničujících válečných front. Kupodivu je stále v centru co z historie obdivovat. Při postupu spojenců po bitvě v Ardenách na východ, bylo na město shozeno téměř 1200 tun bomb a zničeno 1 600 domů, přesto je historické centrum velice malebné. Stopy po kulkách jsou však ještě dnes na některých budovách patrny.

Období

Statistiky

  • 55 fotek
  • 4 se líbí

Fototechnika

Olympus XZ-1

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Do Arden přes Trier - Vánoce 2012
Komentáře Přidat